wtorek, 3 grudnia 2013

Mikołajkowe Winne Wtorki.


Domaine de MiselleIGP Cotes de Goscogne 2012

Dostałem od Mikołaja - wychodzi na to, że byłem grzeczny!


Mikołaj AD 2013 był co najmniej dziwny. Po pierwsze przyszedł w listopadzie, po drugie przyjechał furgonetką i był ubrany w strój kuriera OPEK-u, po trzecie zamiast białej brody, miał niechlujny zarost i roztaczał wokół siebie niezbyt miłą woń tytoniu i przetrawionego alkoholu. Dodatkowo, zamiast sprawdzić czystość obuwia (w Poznańskiem mikołajkowe prezenty znajdujemy w wypastowanych butach) zażądał pieczątki i wcisnął mi w ręce kartonik. Kartonik może i niepozorny, ale z zawartością, która naprawdę mnie zachwyciła.

Gaskonia znana jest z  douceur de vivre („słodkiego życia”). Czas płynie tutaj wolniej, dni są słoneczne, przyroda bujna i zielona a nad średniowiecznymi bastides majaczą szczyty pobliskich Pirenejów. Podobno wszyscy znerwicowani Paryżanie, Belgowie i Holendrzy marzą o emeryturze w domku na przedmieściach Auch lub Pau. Na stole króluje kaczka, fois gras i armagnac. Stąd w świat wyruszali d’Artagnan, Cyrano de Bergerac oraz Henryk III, król Navarry, późniejszy król Francji - Henryk IV. Jakiś czas temu do życia powołana została apelacja Cotes du Gascoigne, które oferuje dość nieskomplikowane białe wina, głownie na bazie szczepów Colombard i Gros Manseng oraz mocarne wina czerwone na bazie Tannata.

Domaine de Miselle Côtes de Gascogne -  Colombard, Gros Manseng 2012 jest winem będącym kwintesencją “słodkiego życia”. Już jego zapach obezwładnia intensywnością aromatów dojrzałych cytrusów, uzupełnionych akcentami miodowymi i nutkami słomianymi. Natomiast w ustach mamy już pełną rozpustę, sodomę i gomorę. To wino z wszystkim trafia w punkt – idealny balans między owocowością (Grejpfrut! Mandarynki! Limonka!) kwasowością, krągłością i pestkową, delikatnie goryczkową końcówką. Pochwała radości i naturalności! Oda do uciech życia codziennego! Zabutelkowane szczęście i błogość.

Dziękuję Ci Mikołaju! 

Co dostali inni blogerzy?

GAB dostał Jaspi Negre
Mariusz dostał czarny kamień
Blurpp dostał Mein Kumpf 
Nasze Wina dostały wino śpiewające

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz