poniedziałek, 21 stycznia 2013

Owocowa eksplozja! Cantiga Tempranillo, Rioja Alta.


 

 

Cantiga Tempranillo

Bodegas Daniel Puras, Rioja Alta

Rioja DOeC, Hiszpania

 

Kupiłem w Vinoli, punkt w SPOT za 28 złotych, bardzo polecam.

 
 
Opisywana poprzednio butelka została wyprodukowana przez korporację wypuszczającą na rynek kilkadziesiąt milionów butelek wina rocznie. Mocno odbiega to od romantycznych wyobrażeń winiarza, który sam dogląda krzewów, pieści owoce, ręcznie je zbiera, depcze swoja stopą, lub stopami swojej pięknej i młodej córki, a następnie czuwa na dojrzewaniem trunku i rozlaniem do butelek. Odpuśćmy mu i nie każmy samemu projektować etykiet i ręcznie ich naklejać. W przypadku Cantigi, ta naiwna wizja jest prawdziwa niemal w całości.

Winnica położona jest w Briones, średniowiecznym miasteczku w Rioja Alta. Cała posiadłość liczy 11 hektarów i właściciel, Daniel Puras, dba o to, by zbiory z hektara nie przekraczały sześciu ton. Uprawa wyłącznie Tempranillo, stosuje zbiory ręczne i w swojej ofercie ma tylko dwie etykiety. Crianzę, która dojrzewa 15 miesięcy w dębowej beczce i zwykłe Tempranillo, które ma z nią kontakt przez 5 miesięcy.  Nic na stronie nie napisali o córce, a szkoda…

Zapach jest dość pospolity – ładny i czysty, z akcentami wiśni i czarnej porzeczki. Za to w ustach owoce wręcz eksplodują, co więcej są nieźle spuentowane kwasowością. Dodatkowo, to wino nie jest banalne w swej owocowej prostocie, bo na drugim planie pojawiają się słone nuty mineralne oraz gorzkawe kawa i kakao. Jak na wino do trzydziestu złotych koncentracja i długość na zadziwiającym poziomie. Bardzo dobra propozycja!
Na zdjęciach pieczywo własnej roboty, Chorizo, oliwki nadziewane anchovis i tapenade. Miły "hiszpański" wieczór.
 

1 komentarz:

  1. Jestem wdzięczna za pojawienie się tego bloga. Często korzystam z rad, dzięki czemu uniknęłam nie jednej wpadki towarzyskiej. Autorze, trzymaj kurs. ;)

    OdpowiedzUsuń